זוהי הסיבה העיקרית שבגללה אתם לא שמחים באמת 229

זוהי הסיבה העיקרית שבגללה אתם לא שמחים

אתם חיים בשביל האושר ורודפים יום אחר יום להשגתו – אז למה עדיין לא זכיתם בו?

ציפייה היא רגש המקושר לתחושות עונגהתלהבות ולעתים גם חרדה בנוגע למאורע טוב הצפוי להתרחש בעתיד. – ויקיפדיה.

ציפייה – מקור השמחות הכי גדולות והאכזבות התהומיות.


הציפייה היא חלק מהחיים היום יומיים שלנו – במודע ולא במודע. אנחנו משתמשים בה בכל תחום ולכל נושא. בין אם אנחנו שחיינים אולימפיים ונמצאים בציפייה לשבור את השיא שלנו ובין אם אנחנו בתור לסופר ומצפים שהאנשים לפנינו יזוזו כמה שיותר מהר – הצפייה היא חלק מאיתנו. היא נותנת לנו תקווה והיא נותנת לנו עתיד לקוות לו – האומנם?

באחת ההרצאות של טוני רובינס, מגדולי המאמנים האישיים בעולם, על 6 הצרכים הבסיסים שלנו הוא שאל את הצופים האם הם אוהבים הפתעות. בלי לחשוב פעמיים כל הקהל ענה ביחד "כן!". אם אני אשאל אתכם את אותה השאלה, מה רוב הסיכויים שתענו? "ברור שכן! מי לא אוהב הפתעות?" אז אני אחדש לכם – אתם לא אוהבים הפתעות. אתם אוהבים את ההפתעות שאתם רוצים שיקרו, אבל להפתעות שאתם לא רוצים בהם אתם קוראים בעיות (תודה לטוני).

זאת בדיוק ציפייה. אנחנו כבני אנוש אוהבים מאוד לצפות לדברים, למה? כי אנחנו אוהבים את התוצאה החיובית של הציפייה. אנחנו אוהבים את התקווה שהיא נותנת ואת הלב המלא שהיא מספקת כשהדברים קורים כמו שרצינו. אבל מה קורה כשתוכנית לא הולכת כמתוכנן?

הסוף לא ידוע. האם נזכה לראות את התוצאה הסופית שאנו רוצים או שלא.  פתרון הציפייה הוא הפתעה – הפתעה מוחלטת, אולי זה יצא ככה או אולי אחרת, אין לדעת. ומה אמרנו על הפתעות? "אתם אוהבים את ההפתעות שאתם רוצים שיקרו". כשהציפייה שלנו לא מתממשת וההפתעה שכל כך רצינו לזכות בה ולחוות אותה לא קורת אנחנו נשברים. הרגשת התסכול והפספוס גוברת עלינו, האכזבה מכה בכל הכוח שלה והדיכאון נכנס לשעות נוספות.

כגודל הציפייה – גודל האכזבה

למה אתם כל כך מחכים שהתור יגמר? התור הזה שנמאס לכם ממנו הוא בסדר, אפילו יותר מבסדר. הכירו את האנשים הנחמדים שעומדים בתור, תשוחחו איתם – אולי תאירו למישהו את היום, תנצלו את הזמן לחשוב על היום שעבר, לשלוח הודעה מרגשת לגבר / אישה המקסימים שלכם, קחו רגע לחשוב – לקחתם כל מה שהייתם צריכים? "אוי, הבן שלי ביקש ממני הבוקר לקנות לו מחברת משבצות לשיעור מתמטיקה, איזה מזל!". ברגע, הציפייה לסיום התור הפכה להזדמנות לנצל את הזמן הנוסף שיש לנו.

וה100 הזה שאתם כל כך מצפים לקבל במבחן, למה לצפות? את הלמידה עשיתם הכי טוב שלכם ובמבחן נתתם כל מה שיש – איך הציפייה תעזור? המבחן כרגע אצל המורה והתוצאה נכתבת. הציפייה שלכם בשמיים ואתם בטוחים כל כך ב100 הזה. אתם מחכים למחר שהיא תבוא להחזיר את המבחנים.


ציפיתם והינה התוצאות:

   1. קיבלתם 100: מדהים! אתם מאושרים ושמחים. ההורמונים נפלטים ואתם בעננים.
   2. לא הגעתם לתוצאה הרצויה: אתם שבורים.הייתם בטוחים, פשוט בטוחים! בניתם את התמונה בראש של השמחה, הקבלה והאושר, כבר ראיתם איך אתם רצים הביתה לספר ולאבא ואמא בהתרגשות – והינה היא נגרסה לכם בפנים לחתיכות. הכאב רב והמוטיבציה להמשיך יורדת.

לא ציפיתם והינה התוצאות:

   1. קיבלתם 100: מעולה! כל הכבוד לי. השמחה רבה.
   2. לא הגעתם לתוצאה: הכל בסדר.גם זה קורה. נתתי מעצמי 100% ובפעם הבאה אתן 110%! המוטיבציה רק עולה.

ציפייה היא הימור לטובתכם על התוצאה הסופית. ובהימורים כמו בהימורים, אי אפשר לצאת מורווח מזה.

ציפייה בונה – ציפייה הורסת

אל תצפו, או לפחות השתדלו כמה שפחות. טוב מהציפייה לא יצא. היא בונה את הריגוש מוקדם מהרגיל ואם התוצאה לא נופלת בהימור, היא מפילה לקרשים.
כדי להצליח בכל דבר בחיים צריך מוטיבציה, והציפייה לא תאפשר את זה. אתם תחשבו שהיא נותנת לכם את המוטיבציה עד שלא תטעו בהימור הסופי שלכם ושם היא תשבור אתכם.

הישארו ניטרלים ומאוזנים. תנו את ההכי טוב שלכם וקבלו באהבה כל תוצאה. ראו איך אתם הופכים סיטואציה של חוסר קבלת ההווה וציפייה לעתיד טוב יותר לניצול ואהבת ה"עכשיו", למדו מכל תוצאה והתקדמו הלאה בסולם ההצלחה בביטחון ובעוצמה רבה. את התוצאות הטובות אמצו ותיהנו מה"שלל" ומהפחות טובות – למדו, המשיכו והשתפרו.

השאירו את תמונת השמחה בראש לרגע האמיתי ולא לפניי שזה קרה וכך אתם תשמרו על עצמכם ותישארו בעלי מוטיבציה תמיד.


Send this to a friend