מדיטציה לשינה: 3 דרכים בהן מדיטציה יכולה לפתור את בעיות השינה שלכם 628

מדיטציה לשינה 2

קשה לנו להירדם – וזאת עובדה. בעיות שינה הן הפרעה שמתפשטת כמו אש בשדה קוצים בארץ ובעולם. לחזור הביתה גמור מיום עבודה קשה ולהגיד "זהו, אני עייף, יאללה לישון", להתקלח, להתארגן, להגיע למיטה, לשים את הראש והופ – שום לישון ושום נעליים. המחשבות מתחילות לרוץ והשינה מתחילה לברוח מאיתנו.

בעיות שינה מזיקות לנו הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית, הן מונעות מאיתנו לממש את הפוטנציאל האמיתי שלנו ומפריעות לנו לקיים אורח חיים תקין. מצד אחד, הן פוגעות במערכת החיסון שלנו וביכולת שלנו להתגבר על מזיקים שונים בגוף ומצד שני הן פוגעות לנו בחוסן הנפשי: העייפות והקושי לחשוב בצורה צלולה פוגע ביכולות המנטליות ומקשה עלינו במלחמה נגד המחשבות הטורדניות שלנו.


לפני שאתם יוצאים בהצהרות בהם אתם חווים בעיות שינה כי יומיים – שלושה לא נרדמתם כמו שצריך, כדאי שתיבדקו תחילה. לא לישון זה בסדר גמור לפעמים, כולנו חווים את זה. מדי פעם יש דברים שיושבים לנו קצת על הלב וזמן השינה זה הרגע היחיד שלנו בשקט עם עצמינו שם כל הרגשות והמחשבות מתחילות לצוף. אבל זה מותר רק לפעמים כשבאמת הסיבה לכך מוצדקת.

לא לישון באופן סדיר זו כבר בעיה אחרת ולה יש לתת פתרון מיידי כדי שאתם תהיו מאושרים באמת. מפעלי התרופות ישמחו לחגוג על הבעיות שלכם ולתת לכם מרשם טוב של כדור בונדרמין אחד ליום. עכשיו, שלא תבינו אותי לא נכון, יכול להיות שזה הפתרון היחיד שלכם. אני לא רופא ולא מתיימר להיות. אני סה"כ כאן כדי לשתף אתכם בידע. אבל יש דרך נוספת, שאולי תתאים לכם – והיא בחינם לגמרי!

מדיטציה. על סגולות המדיטציה ויתרונותיה נכתבה כמות בלתי נספרת של ספרים. שיטת התרגול העצמית העתיקה הזו מוכיחה את עצמה כל יום מחדש ועם הזמן מקבלת גיבוי מלא מהמדע המודרני על כמות הטוב שהיא עושה בגוף שלנו. ריפוי, נחת, שלווה, ריכוז ועוד. המדיטציה עוטפת את המתרגלים שלה רק ביתרונות.

מדיטציה לשינה טובה יותר

השינה שלנו מורכבת משני דברים: הגוף והנפש. אם כואב לנו משהו (היד, הרגל, הגב וכו') יהיה לנו קשה להירדם. אם מפריע לנו משהו (דיכאון, מחשבות טורדניות וכו') גם כן יהיה לנו קשה להירדם. ההרמוניה בין הצד הפיזי והצד הנפשי הם אלה שבזכותם אנו נרדמים וישנים טוב בלילה. מדיטציה לפני השינה נותנת מענה ופתרון לשני האספקטים הללו ונותנת לנו את האפשרות להירדם מהר ולישון שינה מלאה ושלמה.

בפן הפיזי, אם נשים בצד כאבים שלהם הפתרון הוא משחה טובה או אופטלגין בדרך כלל, ונדבר על הפן הפיזי/ בילוגי שלנו נוכל לגלות שלמערכת גוף האדם שלנו יש חלק נרחב מאוד בהירדמות שלנו: שחרור הורמונים, ריפיון שרירים, פעילות מוחית ועוד – לכל אלה קשר לשינה שלנו.

מדיטציה לשינה


בפן הנפשי, ההירדמות קשורה לתחושות, לרגשות ולמחשבות שלנו. סיפוק, הגשמה עצמית ונוחות אישית יגמרו לנו להירדם מהר. לעומת זאת, מחשבות טורדניות, דיכאון, התעסקות בעבר ובעתיד, כל אלה יעסיקו את הראש שלנו וימנעו מאיתנו שינת לילה נעימה.

אספתי לכם 3 דרכים בהן מדיטציה יכולה לפתור את בעיות השינה שלכם:

1. רוגע נפשי

אז כמו שאמרתי, השינה שלנו מתחלקת לחצי חצי – חצי גוף חצי נפש. מה שאנחנו חושבים והשקט האישי והנפשי שלנו הם חלק בלתי נפרד מהירדמות טובה ושינה מוצלחת. למדיטציה יכולת נפלאה לגרום לנו להגיע לשקט נפשי בעזרת סוג מסוים של מדיטציה, שיטה מיוחדת: מיינדפולנס מדיטיישן קוראים לה (mindfulness meditation, מדיטציית מיינדפולנס, מדיטציה להתעסקות בהווה).

אתם יודעים על מה אני מדבר, הימים האלה שאתם מגיעים שפוכים מיום עבודה וקשה ומה שחסר לכם זה שינה טובה, אבל בתחרות שבין הרצון לישון לבין "מה יקרה מחר" "אני לא מאמין למה שעשיתי" – הדאגות ניצחו. מדיטציה עוזרת לא רק לנדודי שינה שמונעים מאיתנו על בסיס קבוע לקבל את המנוחה שמגיע לנו, אלא גם לימים האלה, הימים בהם אנחנו פשוט רוצים לשכב על מיטה נקייה עם ראש נקי.

מדיטציית מיינדפולנס עוסקת כולה בהתרכזות בהווה, בעזרת נשימות ודרכים שונות ומגוונות סוג המדיטציה הזה גורם לנו לחיות את הרגע ולהרגיש אותו ורק אותו. מחשבות העבר ודאגות העתיד לא קיימות יותר, בעזרת תרגול שיטת המדיטציה הזו קיים רק הווה, וההווה פשוט מדהים.

2. שחרור מלטונין

כדי שמערכת חכמה כמו גוף האדם תתקיים צריך המון אמצעים, ביניהם את ההורמונים- תרכובת כימית המשמשת לתקשורת בין תא אחד (או קבוצת תאים) לתאים אחרים (ויקיפדיה). ההורמונים הם הבוסים הגדולים, הם אחראים על פעולות ומהלכים בגוף וגורמים לדברים לקרות: האדרנלין לדוגמה, שהפרשתו גורמת למספר תופעות פיזיולוגיות הקשורות לתגובת הילחם או ברח כמו הגברת קצב פעימות לב, הגברת לחץ הדם ועוד. או הדופמין, לו יש תפקיד מרכזי בתפקודים קוגניטיביים, בפעילות של זיכרון העבודה[3] ובתפקודים ניהוליים[5] (ויקיפדיה).


מלטונין, הורמון החושך, הוא הורמון הקיים אצלינו בגוף באופן טבעי ובעל אחריות על וויסות (הסדרה, מהמילה סדר) שעות השינה והעירות שלנו. המלטונין נוצר ומשתחרר בגוף בשעות החושך, ובשעות האור רמתו פוחתת. בשורה התחתונה הוא זה שאומר לנו "די, עכשיו לישון" או "בוקר טוב!".

מחקר של אוניברסיטת מסצ'וסטס בדק ומצא שתרגול של מדיטציה לפני השינה עוזר להגברת הפרשת רמות המלטונין בגוף שלנו. הפרשה מבוקרת וגבוהה זו עוזרת להירדמות קלה יותר ולחווית שינה עמוקה ומלאה יותר.

מדיטציה לשינה 2

3. REM

REM, Rapid Eye Movements, המכונה בעברית שנת חלום היא השינה העמוקה שלנו ובדר"כ השינה בה אנו באמת חולמים. בזמן הREM גלי המוח שלנו ותנועות העיניים מתפקדות כמעט כמו במצב עירות בגלל החלום האקטיבי. הגוף לעומת זאת קופא ומושתק כדי לא לבצע את פעולות פיזיות בעולם האמיתי כביטוי לחלום שלנו.

במחקר שנעשה גילו חוקרים שאנשים אשר מתרגלים מדיטציה על בסיס קבוע, רמת הREM שלהם בשינה – ז"א, שינת החלום שלהם, עמוקה יותר והם ממצים את השינה ונחים בה יותר.

סיכום

עכשיו לאחר שקראתם חלק קטן מן הסגולות שיש למדיטציה לשינה להציע לכם, הגיע הזמן ליישם אותם. אני ממליץ על אפליקציית Insight Timer לפלאפון שכוללת בה הדרכה קולית לביצוע מדיטציה. אתם יכולים לבחור ממגוון עצום של מדיטציות ומדיטטורים שונים ולבצע את המדיטציה המושלמת שתתאים לכם בול.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Send this to a friend