7 דרכים של אנשים חכמים להתמודדות עם אנשים רעילים 666

שמרו על הגבולות שלכם או הבנו אסטרטגיית יציאה.

לצערנו כולנו "זכינו בכבוד" לארח במעגל הקרובים שלנו אנשים רעילים – אנשים שהורסים את הוואי החיים התקין שלנו ופוגעים בו. אלה הם אותם אנשים שלא ינוחו רגע מלתת לכם את המבט המזלזל שלהם, לא יפסיקו לזרוק לכם הערות פוגעות ותמיד יהיו שם ליצור רוע.

אתם יודעים שמערכת היחסים שאתם נמצאים בה עם אותו האדם היא לא תקינה אבל אתם פשוט לא יודעים מה לעשות! זה מובן לגמרי, כיוון שהאנשים הרעילים גרמו לנו להורדת הביטחון ומנעו מאיתנו את האמונה בעצמינו. כדי להתגבר על אותם אנשים רעילים צריך לפעול ממקום כל כוח, של חוזקה – ואותם אנשים כל מטרתם היא לשאוב את אותם המשאבים מאיתנו.


פג סטיר, הכותב של "לעזוב – למה אנחנו פוחדים מזה ולמה אנחנו צריכים להפסיק – בחיים, באהבה ובעבודה" מציג לנו דרך שנות מחקר רבות שיטות ודרכים כיצד להתמודד עם מערכות יחסים שגורמות לנו להרגיש חסרי אונים.

1. זהו את התכונות שגורמות לכם להיות "טרף קל".

זהו אתם התכונות שגורמות לכם להיות "טרף קל"

בחנו בעצמכם וגלו מה גורם לכם להיתקע וליפול קורבן למצב רוח רע של מישהו. האם זה הרצון שלכם הוא "למנוע מלחמות" (מה שלא באמת מונע שום דבר בסופו של יום) או אולי לרצות אותם? או שאולי זה פשוט חוסר היכולת שלכם להבחין באיך אותו האדם גורם לכם להרגשה הרעה?

חשבו על האינטרקציות שעברתם עם האדם שגרם לכם להרגשה רעה – התרכזו ב-למה הרגשתם מה שהרגשתם, לא ב-מה בהרגשתם, ובדקו אם אתם יכולים לשים את האצבע על דפוס התנהגות כלשהו.

לדוגמה: אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך פעמים רבות מתבלבלים בין הצורך של אדם לשליטה וכוח ובין מנהיגות וכיוון דרך אמיתי. אותו אדם יגרום להם להרגשה רעה בכוחניות המיותרת שלו. אותם אנשים צריכים לשים לב להרגשה שלהם, להבין שמה שגורם להרגשה זו הוא כוחניות האדם וכתוצאה מכך לפתור את הבעיה (כנראה בניתוק מוחלט של מערכת היחסים).

2. תכננו את התגובות שלכם.

תכננו את התגובות שלכם.


קל מאוד להתעצבן, להתרגז ולהיות הקורבן או להתנהג בחוסר מעש מוחלט ולתת לדברים פשוט לנחות עלייך – שתי האופציות לא נכונות.

השתמשו בצמד המילים : "אם… אז…" לחישוב האינטרקציות שלכם עם אותו האדם. "אם הוא יגיד לי ככה… אז אני אחזיר לו ב…". בצורה הזו תוכלו לתכנן מראש מקרה של אינטרקציה עם אדם רעיל. לדוגמה: "אם אמא תתחיל לשפוט אותי שוב, אז אני אסביר לה תחת איזה לחץ אני נמצא".

3. בטחו בתחושת הבטן שלכם.

מערכת יחסים רעילה פוגעת בביטחון העצמי שלכם. בדרך כלל, ההתנהגות הקלאסית היא שאתם מנסים להצדיק את ההתנהגות של אותו אדם רעיל ולתרץ אותה כיוון שאתם מטילים ספק בעצמכם.

אם ברירת המחדל שלכם היא לנסות להסביר לעצמכם בהיגיון את ההתנהגות של האדם הרעיל ("הוא לא באמת התכוון למה שהוא אמר") אתם גורעים מהסיטואציה. זהו סימן וודאי שאיבדתם את האמונה ביכולות השיפוט שלכם.

בטחו בתחושת הבטן שלכם. התנהגות רעילה רעה לכם ופוגעת בכם. אין להסביר אותה בהיגיון – יש לגרום לה להיפסק מיד.

4. אל תמשיכו להחזיק בהשקעה לא מוצלחת.

אל תמשיכו להחזיק בהשקעה לא מוצלחת.


תשאלו את עצמכם למה אתם עדיין חלק ממערכת היחסים הזו. האם זה בגלל כל ההשקעה שכבר הכנסתם בה? כל הרגש, הזמן והכסף שהשקעתם? חבל לעזוב? אם ההשקעה לא מוצלחת יש לעזוב אותה מיד. היא תניב פירות שאתם בטוח לא תרצו לקטוף.

5. אל תתנו להם להטעות אתכם.

בהימורים אנו נוטים להתייחס אל הפסד כאל "כמעט ניצחון". זה מה שמחזיק אנשים במכונות ההימורים – התקווה שהמשיכה הבאה של הידית תוביל לניצחון.

באופן מצער, ככה גם אנחנו בני האדם מתייחסים אחד אל השני במערכות יחסים. ברגע שאדם רעיל עושה לשם שינוי משהו נחמד, הלב שלנו מתרכך ואנחנו אוטומטית הופכים להיות אופטימיים בנוגע למערכת היחסים הזו ומאמינים ש-"מעכשיו הכל יהיה בסדר". אף על פי הסיכוי הקטן שזה באמת נכון, בדרך כלל המצב נשאר אותו הדבר ואנחנו ממשיכים להיות הקורבן.

6. שמרו על הגבולות שלכם או בנו אסטרטגיית יציאה.

שמרו על הגבולות שלכם או הבנו אסטרטגיית יציאה.

אם האדם הרעיל הוא מישהו שאתם יכולים למנוע את האינטרקציה איתו- בצעו זאת. אם האדם הוא מישהו שאי אפשר ליצור נתק מוחלט ביניכם – לדוגמה משפחה או עמית לעבודה – בנו לעצמכם גבולות התנהגות ברורים איתו. על איזה נושאים תדברו, מתי תעצור את השיחה ומתי תתעלם.

7. תדעו מתי לשים לזה סוף.

כשמספיק אז מספיק. אם הגיע הזמן לנתק את מערכת היחסים הזו עם האדם הרעיל, זכרו להכין את עצמכם נפשית למהלך כיוון שאדם רעיל מאוד לא יסכים לקבל את הדחייה הזו. הפחד שלו נובע מכך שהקורבן שלו (אתם) ילך והוא יישאר באי וודאות וחוסר מעש.


סטריפ אומר, נרקיסיסט ירצה לקבל את הרשת הניצחון בכל מחיר. בנו לעצמכם תכנית יציאה מדויקת ונכונה ואל תהססו לבקש עזרה ותמיכה.

ideapod

2 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Send this to a friend