פחות עומס – יותר קל 78

החיים מתקיימים כל עוד קיימת תנועה. ברגע שהתנועה נפסקת, נפסקים החיים עצמם.

האפשרות להישאר במקום לאורך זמן ממושך, אינה קיימת. במידה ואיננו מתקדמים בכיוון כלשהו, אנחנו מתחילים להידרדר. אין בכוונתי לומר שעלינו לעבוד קשה ללא הפסקה במשך כל חיינו. אחרי שביצענו משימה מורכבת כלשהי, רצוי ביותר לפנק את עצמינו במנוחה טובה או בחופשה חווייתית. התנועה שלנו קדימה תמשיך זמן מסוים באינרציה אחרי המאמצים הרבים שהשקענו. וחוץ מזה, צבירת חוויות חדשות זהו תחום בין היותר חשובים בחיים. הרי בסופו של דבר, אנחנו זה אוסף החוויות שצברנו.


נחזור לעניינינו. החיים הם תנועה. ואם מסיבה כלשהי אנו מספיקים לנוע קדימה, אנו מיד מתחילים להידרדר אחורה.

במהלך חיינו אנו מחליפים מסגרות רבות ושונות זו מזו, ובכל אחת מהן אנו נשאף להשתפר ולהתקדם. בין אם זה לעלות בסולם הדרגות בתוך מסגרת מסוימת, ובין אם זה להחליף מסגרת אחת באחרת. לעיתים נדמה לנו שאנו יודעים בדיוק מה עלינו לעשות על מנת לעלות למדרגה הבאה. מה שעלינו לעשות זה לקחת על עצמינו מטלות נוספות, רצוי כמה שיותר מורכבות, ולבצע אותן בהצלחה!

זה נכון, ברוב המקרים… אך תמונה פה גם מלכודת שאנו עלולים לפספס… ככל שנעמיס על עצמינו יותר משקל, כך יהיה לנו קשה יותר לעבור בשלום את הדרך שעליה אנו נצעד. הסיכויים שלנו ליפול יחד עם כל המשקל שעלינו ולפשל בגדול, יגדלו גם הם. כאן אנו נעמדים פנים מול פנים עם האתגר הגדול ביותר של חיינו. האתגר שאנו בונים לעצמינו ומתמודדים איתו במהלך כל חיינו. הדילמות שלנו.

האם להעמיס על עצמינו מטלות נוספות, על מנת להפגין את כישורינו? כמו שכבר אמרנו, בדרך הזו אנו מסתכנים להתרסק. או שאולי עדיף להישאר עם המטלות שאנחנו כבר מבצעים, ופשוט לעשות אותן בצורה טובה יותר? אולי בכלל לא לשנות כלום ולהמשיך באותה הדרך שבה הלכנו עד עכשיו, הרי היא כבר מובילה אותנו למעלה?

איני מתכוון לדון מה נכון יותר לעשות. התשובה משתנה בהתאם לרצונות של האדם, לאישיות שלו ולמסגרות השונות. יש דבר אחד שחשוב לקחת בחשבון באיזה דרך שלא נחליט לצעוד. בין אם זה העמסה על עצמינו או שיפור ביצועים במישור שכבר קיים (ציינתי שני דרכים מתוך השלושה שדיברנו מקודם, כי אם החלטנו לא לשנות כלום, אז לא תופיע לנו שום דילמה). באיזה דרך שלא נבחר, עלינו לסנן את מה שבאמת חשוב לקחת איתנו, (אחריות ומסירות) לבין משקל שרק יכביד עלינו אך לא יועיל לאף אחד (דאגות וחרדות).

הסינון הזה יקל עלינו. הסיכוי שנקרוס תחת העומס ירד. כתוצאה מכך, יעלו משמעותית הסיכויים שלנו להצליח. אבל להגיד את זה הרבה יותר קל מלבצע. כי הדילמות יופיעו הרבה פעמים במהלך דרכינו, וכל דילמה כזאת תביא איתה גם דאגות נוספות. מספיק רגע אחד של חוסר ערנות, והמשקל על כתפינו יכפיל את עצמו.


הדרך למעלה לעולם אינה קלה. תחליטו טוב מה לקחת אתכם. מה באמת הכרחי ומה רק מוסיף משקל, וצאו לדרך. כי אף אחד לא נשאר במקום לאורך זמן. ומי שלא יעלה למעלה, ידרדר למטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Send this to a friend