משחק החיים \\ רומן בריקר 78

"החיים הם הצגה, וכולנו שחקנים" אמר וויליאם שייקספיר. במשפט הקצר הזה, תמונות משמעויות רבות. איננו מסירים מעצמינו את הדמות גם כאשר אנחנו לבד עם עצמינו, כי זה עדיין חלק מההצגה. רק אחרי שנרד מהבמה, סוף סוף נוכל להוריד מעצמינו את בגדי הדמות, לשטוף את האיפור מפנינו, ולחזור להיות מי שאנחנו באמת.
כולנו שחקנים בעלי זמן מוגבל שמשחקים בהצגה אין סופית…
אז מי אנחנו באמת, ולשם מה עלינו לבמה? מי משחק את התפקיד שלי, ומה אהיה אחרי שאסיר מעצמי את הדמות?
אלה שאלות שכולנו שואלים את עצמינו, וחלקינו אף מנסים למצוא עליהן תשובות.
לא קל בכלל למצוא תשובה. לעיתים נדמה לנו שמצאנו את המשמעות של המשחק הזה, אך כעבור תקופה כל מה שהתבססנו עליו, מתפורר. ושוב השאלות הנצחיות האלה חוזרות ולא נותנות לנו לישון בשקט.
משמעות המשחק היא חידה גדולה, וטוב שכך. הרי אם התשובות האלה היו ניתנות לנו בקלות, האם הייתה נשארת משמעות כלשהי לכל זה? האם אתם לא כועסים כאשר מישהו מגלה לכם מה יקרה בפרק או בעונה הבאה של הסדרה האהובה עליכם?
אנחנו לעולם לא נמצאים לבד על הבמה. אנו חולקים אותה עם אין ספור שחקנים נוספים. עלילת חיינו מצטלבת עם עלילות של שחקנים רבים נוספים. בין אם זה האנשים הקרובים אלינו ביותר, ובין אם זה אדם זר ברחוב שמבטינו נפגשו לחלקיק שניה. כל אינטראקציה שיש לנו עם אדם אחר, גם הקטנה ביותר, היא של דרכים במסע החיים. או במושגים שהחלטנו להשתמש בקטע הזה, הצטלבות של שני עלילות.
אנשים רבים סובבים אותנו בחיי היום יום שלנו. את חלקם אנחנו אוהבים ונהנים לבלות בחברתם, אך לרוב אנו נאלצים לשהות גם בחברת אנשים שאנו פחות מתחברים אליהם. בין אם זה בעבודה, בתור לקופה, בנסיעה בתחבורה ציבורית עמוסה, או אפילו בתוך המשפחה. במקרה ופגשנו אדם שלא נעים לנו באוטובוס או בתור לקופה, אין לנו מה לדאוג. בקרוב המפגש בינינו יגמר ויכול להיות שלא יחזור יותר לעולם. אך אם האדם הזה נמצא במעגל יותר קרוב אלינו, לא תמיד קיימת אפשרות להתרחק ממנו לגמרי… לפעמים אנו נאלצים לשהות במחיצתו של אדם שלא נעים לנו בכלל במקום עבודתנו, או אפילו באירועים משפחתיים. לא בהכרח שהאדם הזה עשה לנו משהו רע. יכול להיות שההתנהגות שלו פשוט מעצבנת, אך אין לו שום כוונה רעה. יכול להיות אפילו שהוא דווקא כן מחבב אותנו. יכול להיות גם מצב הפוך לגמרי, שאנחנו מחבבים מישהו, אך הוא מנסה להתרחק מאתנו. יש גם אנשים שאנחנו היינו רוצים שיישארו קרוב אלינו, אך הם נאלצים להתרחק…
כמות הסיטואציות האפשריות שאפשר לחשוב עליהן, היא ככמות האינטראקציות עם אנשים אחרים שקיימת בחיינו. כלומר, גדולה מאוד.
מה עושים עם זה?
הדבר הראשון והחשוב ביותר שעלינו לקחת בחשבון לפני שאנחנו מתחילים לעשות סדר במערכות היחסים שלנו הוא: לזכור שכולנו שחקנים, ולכל שחקן שנמצא יחד אתנו על הבמה, תפקיד חשוב ביותר בעלילת חיינו. כל אחד מהם מלמד אותנו שיעור על עצמינו ועל החיים.
כן… גם אלה שהיינו מעדיפים לשמור מהם מרחק. הם מלמדים אותנו את השיעורים החשובים לנו ביותר. הרי אנשים לא נכנסים למעגלים שלנו באופן אקראי. כל אדם שמופיע בחיינו, מגיע בדיוק בזמן שאנחנו זקוקים לו.
אדם שיתמוך בנו, יגיע ברגע שנהיה הכי זקוקים לכך.
אדם שיש לו תשובה לשאלתנו, יגיע וימסור אותה ברגע הנכון ביותר עבורנו לקבל את התשובה.
אדם שיפגע בנו, יגיע ברגע שהחיים ירצו להזכיר לנו על הפעם ההיא שאנחנו פגענו במישהו אחר.
כל זה נשמע די ברור, כשזה כתוב על הדף. אך החיים הם מורכבים הרבה יותר מכל ספר עב קרס שאי פעם נכתב עליהם, ועל אחת כמה וכמה על הקטע הקצר הזה. בדרך כלל, ממש לא ברור לנו מה הסיבה לכך שאדם אחר פגע בנו כל כך. לפעמים הסיבה נמצאת במרחק של שנים מהתוצאה, וברגע שאנו קוצרים את מה שזרענו, אנחנו כבר לא זוכרים בכלל מתי בכלל, אם בכלל זרענו את זה.
לפעמים גנב פורץ לביתו של אדם ישר, שמעולם לא נגע בשום חפץ שלא שייך לו.
לפעמים אחד מבני הזוג במשפחה בוגד, בזמן שהשני היה נאמן לו כל החיים.
יכול להיות שהאדם הזה כבר מזמן נמצא בסביבתנו, אך לא שיחק תפקיד חשוב. החיים חיכו לרגע המתאים בכדי שתפקידו בחיינו יקבל משמעות אמיתית.
אז אי אפשר תמיד להגיד שמה שקורה אתנו, חוזר לנו כמו בומרנג. אי אפשר גם להגיד שדברים מתרחשים סתם, ללא כל סיבה. אנשים נאלצים לעזוב אותנו, ולפעמים זה כואב. אך אי אפשר אחרת. לכל אחד בעולם הזה יש תפקיד, ופרק זמן מסוים שבו הוא מבצע את התפקיד הזה.
יקרו מצבים שאנחנו בעצמנו נחליט שהגיע הזמן להתרחק מאדם מסוים, וזה גם בסדר גמור. אם הגענו להחלטה הזאת, סימן שהיו לכך סיבות מוצדקות והזמן באמת הגיע. אין מה לדאוג. אם יהיה צורך, החיים יפגישו אותנו שוב.
עלינו לזכור שכל אדם שאנו פוגשים במהלך חיינו, בין אם אנחנו אוהבים ותו או לא, ממלא תפקיד חשוב מאוד. מכל סיטואציה יש לנו מה ללמוד. אם נזכור את זה, במקום להיעלב ולכעוס, אנו נשכיל ונשתפר. עלבונות, כעס ושנאה יורידו אותנו למטה. כל אחד צריך לעשות את הבחירה לבדו, איך להתייחס לכל מה שקורה איתו…
כך גם כל אחד מאתנו. כולנו שחקנים על במת החיים. כל אחד מאתנו ממלא תפקיד חשוב בחייהם של האנשים שסובבים אותנו…
לא משנה באיזה סצנות נשחק, ומה יקרה אתנו, בואו לא נשכח שהחיים הם משחק. אם נהיה מודעים לכך, אנחנו נהנה מהמשחק הזה הרבה יותר.


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Send this to a friend