איך תורה בת מעל 2000 שנה יכולה להשפיע על החוסן הנפשי שלנו (לטובה כמובן) ? 114

איך תורה בת מעל 2000 שנה יכולה להשפיע על מהלך חיינו לטובה, לחזק את החוסן הנפשי שלנו ולעזור לנו לחיות חיים משמעותיים יותר.

התורה עליה מדובר היא לא התורה היהודית ולמעשה לא שייכת לאף דת, אלא לחכמי אתונה העתיקה. במאה ה-4 לפני הספירה באתונה ייסד והפיץ זנון מקיטון את לימודיו ותובנותיו, אשר מוכרים בתור "האסכולה הסטואית" עליה גדלו וחונכו קיסרים רומאים רבים. עקרונות האסכולה, לאומת גילם, נכונים גם היום ומשולבים בהצלחה עם עקרונות פסיכולוגיים בני זמננו ומהווים מצפן למאות אלפי אנשים, ביניהם דמויות מהמוצלחות בימינו.

בעזרת ארבע שאלות פשוטות נוכל גם אנחנו לכוון את חיינו אל עבר החוסן הנפשי, חיים מלאי משמעות ובסופו של דבר- אושר.


  1. האם יש לי שליטה על המצב הנוכחי?

לעתים קרובות ברגע שנקלע למצב קשה או לא נעים, מתוך הרגל וללא כוונה רעה, נאשים את הסביבה בכישלון או במפלה שלנו. במילים אחרות נחפש תירוצים לשאלות "מה מונע ממני להצליח?", "למה זה קורה לי?" ועוד. במהרה נמנה מספר תשובות אשר יובילו לכעס ותסכול על כך שהמצב הוא כמו שהוא ולא כמו שציפינו, ובמקום להתרכז על דרך בה נשיג את מבוקשינו – נשקע ברצף של רגשות אשם או רחמים עצמיים.

במקום, האסכולה הסטואית מציעה לשאול "האם יש לי שליטה על המצב הנוכחי?". מטבעה שאלה זו פשוטה בהרבה משאלה פתוחה כגון "למה זה קורה לי?" והתשובות האפשריות הן "כן" או "לא" – עד כדי כך פשוט. במידה ויש לי שליטה על המצב אפעל על מנת להשיג את מבוקשי, ובמידה ואין לי שליטה אלמד להשלים עם המצב כמו שהוא או לא לייחס לו חשיבות כלל.

האדם הוא כמו קשת היורה חץ. החץ עף אל המטרה, אך זו עלולה לזוז ואין ביכולתו של הקשת לכוון את החץ תוך כדי תעופה. עליו לקבל את התוצאה בקור רוח מוחלט.

  1. האם אני שולט על רגשותי, או שמא הם שולטים בי?

במירוץ החיים אנחנו לעתים שוכחים לתת תשומת לב לרגשות שלנו ונכנעים לזרם שלהם מבלי לשים לב אפילו. מכאן אנו לא יודעים לעתים מדוע אין לנו מצב רוח או מדוע אנו מרגישים מדוכאים.

הסטואי הוא אדם כמו כולם ושליטתו בעולם מעטה ככל שתהיה, אבל הוא תמיד שולט על רגשותיו וזה מהווה מקור כוחו. הסטואי מחליט שהוא מרגיש שמח והוא דבק בהחלטה שלו מבלי להכנע לנסיבות החיים. הוא מבין שהחיים מורכבים ב10% ממה שקורה לנו וב90% מהגישה שלנו והתגובה שלנו כלפי מה שקורה לנו.

3.מהם עקרונותי ?


לעתים קרובות אנחנו נקלעים למצבים בהם החיים מציבים לנו פרשת דרכים מוסרית, מקום עבודה אשר דורש מאיתנו לנהוג בצורה לא אתית, שיחות רכילות עם חברים או הזדמנות להרוויח הון בדרך לא ישרה.

ניווט בים כה סוער ומלא במערבולות מוסריות ללא מפה ומצפן פשוט לא אפשרי, ולכן עלינו לדעת על פי אילו ערכים מוסריים נרצה לחיות את חיינו. על פי האסכולה הסטואית, קיימות ארבעה מעלות מרכזיות: חוכמה, אומץ, אורך רוח וצדק. בעזרת אלו הסטואי מנווט בים הסערות והם עושים אותו למלח טוב יותר.

על פי האסכולה הסטואית, דברים כמו עושר, סטטוס ואפילו אהבה הם העדפות ולא דרישות לחיים מאושרים.

  1. האם ראוי בכלל להגיב לגירוי ?

לעתים קרובות אנחנו נחשפים לגירויים חיצוניים, ריבים ומניפולציות שמטרתן למשוך מאיתנו תגובה. בין אם זה בעבודה או ברחוב או בכל סיטואציה אחרת, הבחירה להגיב או לא נמצאת בידינו. על מנת לשמור על החוסן הנפשי שלנו נשאל את עצמינו "האם ראוי להגיב בכלל ?". במידה וכן, נגיב בהתאם. אך במידה ולא מצאנו לראוי להגיב, נתרחק ככל האפשר מהתנהגות רעילה כיוון שלא נרצה להידבק ממנה.

הסטואי מתמיד לשמור על "הגיינה קוגניטיבית".


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Send this to a friend