מחלת הנפש הנוראית שמשנה את מבנה המוח 123

מחלת הנפש הנוראית שמשנה את מבנה המוח

לא רק מבחינה נפשית. מחקר חדש שופך אור על הפגיעה הפיזית- מוחית של הדיכאון.

350 מליון סובלים ממנה ברחבי העולם ו800,000 שמים קץ לחייהם בגללה בכל שנה – הדיכאון היא מחלת הנפש הרצחנית בעולם. היא יכולה להופיע בכל גיל ובכל שלב בחיים ואין מספיק מילים כדי לפרט על כמות ההרס שהיא יוצרת בגופך. 1 מכל 6 אנשים בישראל סבלו במהלך חייהם מדיכאון – יותר מ1,000,000 בני אדם בישראל בלבד! יותר ממיליון איש שנפגעו חייהם, יותר ממיליון איש שסבלו מיכולת תפקוד לקויה, יותר ממיליון איש שכל יום בחייהם היה מלחמה פנימית שלא נגמרת.

מחקר חדש מקדם אותנו צעד נוסף למציאת טיפול למחלה – חוקרים מאוניברסיטת אדינבורו שבאנגליה מצאו קשר בין דיכאון לבין שינוי בחומר הלבן במוח.


מהו חומר לבן במוח?

חומר לבן הוא סוג של רקמה במוח שלנו המקשרת בין אזורים שונים ומסייעת למעבר מהיר יותר של אותות חשמליים בין תאי העצב בגוף האדם.
בגלל תפקידו הכה חשוב של החומר, שליטה במערכת העצבים- מערכת שבזכותה אנחנו חיים ומתפקדים בצורה תקינה, לחומר הלבן השפעות רבות על גוף האדם, ביניהם תפעול תנועתי תקין בגופינו ואחראיות על עיבוד נכון של המחשבות והתחושות שלנו.

מהלך המחקר

טכניקה מיוחדת הנקראת DTI, הדמיית מערכות הסיבים במוח, מאפשרת למפות (לתאר בצורה מסודרת) אזורים שונים במוח על פי המיקום והמבנה שלהם וללמוד על הקשר בין האזורים.

סריקות מוח הנלקחו מ-3461 משתתפי המחקר נסרקו בעזרת טכנולוגית ה-DTI על מנת למפות ולנתח את האזורים של החומר הלבן במוח שלהם.

תוצאות המחקר

"המחקר משתמש במידע מהמדגם הגדול ביותר שנחקר עד היום (3641 משתתפים) ומראה שלאנשים הסובלים ממחלת הדיכאון נוצר שינוי בחומר הלבן שלהם במוח."

אומרת ד"ר הת'ר וואלי, מיוצרי המחקר.

תוצאות המחקר מראות כי איכות החומר הלבן במוח נפגעה אצל אנשים הסובלים מדיכאון


אצל אנשים שלא חווים סימפטומים של דיכאון לא התגלה שום שינוי באיכות החומר במוח.

מתקדמים צעד נוסף לטיפול במחלה

חקר ההשפעות הביולוגיות של הדיכאון (השפעות גופניות ברמת המיקרו – ברמה התוך גופית) הוא נושא חדש יחסית וחוקרים רבים מרחבי העולם מתמקדים כיום במציאת הקשר בין מחלת הדיכאון למבנה ותפקוד הגוף שלנו והמוח בפרט.

ממחקר למחקר ניתן לראות כיצד הדיכאון משפיע על המערכת הגופנית שלנו ברמה התאית והעצבית. הדבר מאפשר אבחון מדויק יותר למחלה ומקדם אותנו בצעדי ענק אל עבר הכחדתה מהעולם.

"יש דחיפות גדולה וצורך רב למציאת טיפול למחלת הדיכאון, והבנה של המכניזם (מנגנון הפעולה) שלה מגדיל את הסיכוי שלנו לפיתוח טיפולים חדשים ושימושיים יותר למחלה."

מקור


Send this to a friend