[מחקר חשף] מה באמת כדורים נגד דיכאון עושים לכם בטווח הארוך? 792

כדורים נוגדי דיכאון

אנחנו משתמשים בהם, ומשתמשים הרבה. כדורים נגד דיכאון נהיו ה-א' ב' של כל "חולה דיכאון מתחיל". המרשמים מחולקים כמו פליירים ורמת הצרכנות רק עולה ועולה. אבל איך אפשר להאשים מישהו כשאחוז הסובלים מדיכאון בארץ ובעולם עולה כמו מנייה של אמזון?

למרות השפע, למרות היופי, למרות ההתפתחות והטכנולוגיה – רע לנו. אושר מגיע מבפנים, מהנפש שלנו ומהמחשבה החיובית שלנו. ברגע שאנו מנסים להסתיר ולהדחיק את הסבל שאנחנו חווים בתוכנו בעזרת הטכנולוגיה, העבודה וכל דבר בעצם שמסיח את דעתנו מעצמינו אנחנו פוגעים פי כמה וכמה בנו.


נכון לשנת 2013, אחוז המתשמשים בישראל בכדורים נוגדי דיכאון עומד על 35%. מספר לא נורמלי ביחס לעצמינו וביחס לשאר העולם. עכשיו, שלא תבינו אותי לא נכון, כדורים נגד דיכאון עוזרים בטווח הקצר (אומנם הסיבה לכך קצת שנויה במחלוקת). אבל נשאלת השאלה: מה קורה לאחר תום השימוש? האם הם עוזרים גם לטווח הארוך?

היגיון בריא יגיד שכן. הרי כל עזרה לטווח הקצר בעצם מקלה על הסובל. הקלה על הסובל לטווח קצר X כמה שנים = הקלה על הסובל לטווח הארוך. תשובה שגויה.

במחקר חדש שפורסם ע"י המחלה לפסיכולוגיה מאוניברסיטת טרומן סטייט, ארה"ב בדק ומצא שנטילת כדורים נגד דיכאון לא עוזרים בטווח הארוך ואף גורמים לנזק נפשי.

טיפול תרופתי לטווח הארוך עשוי להחמיר את רמת הדיכאון.

מציין ד"ר ג'פרי ויטנגל, ראש המחקר.

כדורים


עד אשר היתרונות והחסרונות יובנו יותר טוב, ממצאי המחקר טוענים שיש להשתמש בכדורים נוגדי דיכאון רק אם היתרונות לטווח הקצר (כמו למשל הקטנת הסיכוי לביצוע פגיעה עצמית) גבוהים מההשלכות לטווח הארוך.

ממשיך ואומר הד"ר.

זאת אומרת, ד"ר ויטנגל טוען שעפ"י תוצאות המחקר יש לנטול כדורים אך ורק אם אתם מרגישים שהם יצילו אתכם מסכנת נפש מידית (כגון ניסיון התאבדות או פגיעה עצמית כלשהי) כיוון שאלה גדולים בחשיבותם מאשר הסיכון והסיכוי להשלכות שליליות של הכדורים בטווח הארוך.

זהו אחד המחקרים היותר גדולים בתחום הכדורים נוגדי הדיכאון. רוב המחקרים שמתבצעים בנוגע להשלכות הכדור לא עוברים את השנתיים. המחקר הזה ארך 9 שנים ולביצוע המחקר ניתחו החוקרים מידע של יותר מ15 אלף אזרחי ארצות הברית.

* אין בכתבה שום המלצה רפואית, נפשית, פסיכולוגית או כל סוג או ניסיון של המלצה כלשהי לפעול בדרך מסוימת. הכתבה נעשה אך ורק כדי לפרסם את הממצאים החדשים ולהעשיר את הידע.

PsyBlog | Psychotherapy and Psychosomatic, 2017, vittengl


2 Comments

  1. תודה על התגובה ויקטור 🙂

   במאמר נכתב במפורש שלאחר מחקר מקיף באורך 9 שנים בנוגע לשימוש בכדורים נוגדי דיכאון, התגלה ש*לטווח הארוך* הכדורים לא רק שלא עוזרים אלא גורעים ממצבנו הנפשי.

   ראש המחקר מציין שכתוצאה ממצאי המחקר, מומלץ לא לקחת את הכדורים אלא אם כן קיימת סכנה מיידית לחיינו.

   פסיכולוגיה פשוטה נוצרה כדי לקצר ולהעביר את המידע הזה בצורה הקלה והנעימה ביותר. במידע ותרצה הרחבה בנושא אתה מוזמן לפנות לרפרנסים בסוף המאמר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Send this to a friend