איך להקל על כאב של אחרים במיידי? 116

איך להקל על כאב של אחרים במיידי

כוח המגע – מחקר חדש יתכן וגילה "כוח על טבעי" בכפות ידינו – כוח הריפוי.

חוש המישוש מסוגל לספק מידע מרחבי אודות מיקומם היחסי של עצמים במרחב. מידע זה מאפשר את התגבשותה של התפיסה המרחבית" – ויקיפדיה.

ההבנה והידע שלנו באו מחוש המישוש שלנו. היכולת לדעת את כאב הלהבה והיכולת להרגיש את נעימות הצמר- חוש המישוש לא טועה. בעזרתו אנו לומדים מה טוב ומה רע, מה נעים ומה לא, מה אנו רוצים בקרבתנו ומה אנחנו מעדיפים להרחיק.


יש משהו אחד ומיוחד שאנו רוצים לידינו תמיד – האנשים האהובים עלינו. חיבוק חם וליטוף אוהב. המגע הנעים של האהובים עלינו תמיד ידע איך לגרום לנו להירגע, איך לגרום לנו להרגיש "נכון". והדובדבן שבקצפת, נשיקת המרפא של אמא שאי אפשר לשכוח לעולם. "אמא נפלתי", "אמא כואב לי" ומיד היא הייתה מגיעה, מנשקת את המקום הכואב ופוף- נעלם הכאב.

ממש כאילו יש קסם במגע שלה. היתכן?

מחקר חדש שבוצע ע"י חוקרים מאוניברסיטת קולורדו גילה כי יתכן ולמגע שלנו יש כוח להקל על כאב.
המחקר גילה כי אפילו להחזיק למישהו את היד – מעשה כה פשוט וקל – מספיק כדי להקל על הכאב שלו ולהסתנכרן עם קצב הלב והנשימות שלו (יצירת קירבה).

איך קרבה ומגע משפיע עלינו?

כאשר יש קרבה בין אנשים, קרבה בין אישית שאינה ניתנת להרגשה, אנשים אוטומטית מסתנכרנים בצעדים שלהם וזהים ביציבה ובעמידה שלהם, לפי מחקרים אחרונים.

המוח שולח גלי סנכרון כאשר לאנשים יש זיקה אחד לשני.
הדבר נעשה ללא כל כוונה גלויה. גופות האנשים מתחילות להסתנכרן אחת עם השנייה ולהיות זהות בתנועותיהן בגלל הקרבה הפסיכולוגית שנוצרת ביניהן.

המחקר הנוכחי הוא החדשני והמתקדם ביותר בתחום הסנכרון הבין אישי.


המחקר נעשה בהשראתו של ד"ר גולדשטיין בלידת ביתו:

"אשתי סבלה מכאבים, וכל מה שיכלתי לחשוב עליו זה 'מה אוכל לעשות כדי לעזור לה?'הושטתי את ידי אל ידה ונראה שזה עזר.רציתי לבחון את זה במעבדה, האם ניתן להפחית את הכאב בעזרת מגע? ואם כן, כיצד?"

לצורך המחקר, בדקו החוקרים זוגות במצבים שונים:

  • ישיבה של הזוג ביחד ללא מגע.
  • ישיבה של הזוג ביחד עם מגע.
  • ישיבה של כל אחד מבני הזוג בחדר שונים.

בכל אחת מהסיטואציות נחשפה האישה לכאב.

תוצאות המחקר מראות כי רק הישיבה יחד הספיקה כדי לסנכרן את קצב ליבם ונשימתם של הזוג.

"ככל שהפרטנר אמפטי יותר ואפקט שיכוך הכאב חזק יותר, כך רמת הסינכרון בין השניים גבוהה יותר כאשר הם נוגעים אחד בשניה."


אמנם הכאב שחוותה האישה קטע את הסינכרון שנוצר ביניהם, אך אם הגבר הורשה להחזיק לבת זוגתו את היד הסנכרון חזר לקדמותו ורמת הכאב שלה פחתה. ד"ר גולדשטיין אמר:

" נראה כי הכאב קוטע לגמרי את הסינכרון הבינאישי בין זוגות, המגע מחזיר אותו בחזרה."

במחקר קודם של גולדשטיין נמצא שככל שהגבר יהיה אמפטי יותר כלפי האישה (לפי שיטת מדידת רמת האמפטיות שבמחקר), כך רמת הכאב תפחת בעת המגע- ככל שהזוג יהיה מסונכרן יותר, כך בת הזוג תרגיש פחות כאב. השפעות המגע על שיכוך הכאב שלנו עדיין לא ברורות.המחקר טרם בדק האם אותה השפע מתרחשת אצל זוגות הומוסקסואלים.עדיין לא נבדק הגבר כחווה הכאב.

The role of touch in regulating inter-partner physiological coupling during empathy for pain, Scientific Reports, Pavel Goldstein, 2017.

Send this to a friend