השיטה הסודית לשמור על מוטיבציה תמיד 103

השיטה הסודית לשמור על מוטיבציה תמיד

מוטיבציה תוביל אותך להצלחה! חוקרים מאוניברסיטת וויניפג ומניטובה גילו שאפשר לשמור על מוטיבציה לאורך כל הדרך- מתחילתה ועד השגת המטרה- בעזרת 2 דרכים פשוטות בלבד!

מוטיבציה היא הכוח שלנוהתמונה שאנו יוצרים לעצמינו בראש- שלמות התהליך, ההצלחה, התוצאה הסופית- היא המנוע שמזיז אותנו להמשיך ולרדוף אחריי החלומות שלנו. המוטיבציה היא הכוח שנותן לנו את ה'דרייב' להתגבר על כל מכשול ולהלחם בכל הכוח להשגת המטרה שלנו- לראות את עצמינו ב-טופ, הכי גבוה שיש, בפסגה.

כדי להצליח, אנו צריכים לשמור על המוטיבציה מתחילת התהליך ועד סופו. זה אף פעם לא נהיה קל יותר, אנחנו נהיים חזקים יותר. ומי נותן לנו את הכוח להיות חזקים יותר? להמשיך ולכבוש? להמשיך ולהגשים את החלומות שלנו? מוטיבציה.


במחקר חדש, חוקרים גילו שיטה על איך לשמור על המוטיבציה שלנו לאורך כל הדרך- לאורך כל המסע שלנו להגשמת החלום שלנו- ב2 דרכים פשוטות בלבד!

תהליך ותוצאות המחקר

ב5 ניסויים שונים, בדקו החוקרים את הדרכים בהם אנשים שומרים על המוטיבציה שלהם לאורך כל הדרך אל עבר המטרה שלהם.

תוצאות המחקר גילו שאנשים ממלאים עצמם מוטיבציה ב2 דרכים שונות- תלוי איפה הם נמצאים בדרך להגשמת המטרה.

  • תחילת התהליך– אנשים ממלאים עצמם מוטיבציה ע"י התקוות והחלומות שלהם מגיעים למטרה.לדוגמה: אנשים שרוצים לרדת 15 קילו יקבלו מוטיבציה על ידי המחשבה שהם כבשו כבר את המטרה. התמונה בראש שהם רואים את עצמם מלאים באנרגיה ושמחת חיים בגלל החוסר במשקל שלהם,  קונים בגדים במידה קטנה יותר ועולים על המשקל ורואים את התוצאה הנמוכה שהם ציפו לה היא זאת שנותנת להם את הכוח לרדוף אחריי המטרה.

פסיכולוגים קוראים לזה 'מוטיבציית ההתקדמות'. ד"ר אוליה בולרד מסבירה:

'מוטיבציית ההתקדמותמעודדת אנשים להתרכז בתקוות ובשאיפות שלהם. זה גורם לאנשים לחשוב על המטרה במונחים של השגת משהו חיובי לעצמם ומניע, מלהיב וממקד אותם בהשגת המטרה.

לעומת זאת, ככל שאנשים מתקרבים יותר להשגת המטרה שלהם הם נוקטים בשיטה אחרת, הגנתית יותר (מהמילה: הגנה).


  • אמצע עד סוף התהליך– אנשים ממלאים את עצמם מוטיבציה יותר ע"י שמירה על עצמם מתרחיש שלילי. נוקטים בגישה שמרנית והגנתית יותר, פחות מתעסקים ביתרונות ויותר במניעת החסרונות.המוטיבציה נובעת מהצורך והרצוןלא להיכשלתמונת האכזבה והכישלון שנוצרת להם בראש מעודדת אותם להמשיך הלאה.לדוגמה: אנשים שרוצים לרדת 15 קילו יחשבו יותר על עצמם עולים על המשקל ולא רואים את המשקל הרצוי שלהם או לא מצליחים לקנות בגדים במידה שהם רצו. הם יתחילו להתמקד במניעה- להימנע מקינוחים, להימנע מאורח חיים בלתי פעיל וכו'.

השיטה הזו נקראת 'מוטיבציית מניעה' בקרב פסיכולוגים ברחבי העולם.

'מוטיבציית מניעה' גורמת לאנשים להסתכל על המטרה שלהם במונחים של מניעה ממשהו רע וגורמת להם לנקוט בשיטה של מניעת דברים מעצמם על מנת להשיג את המטרה שלהם.

טיפים לחיים מאושרים

תחילה, אמצע או סוף התהליך, לחוקרים שלנו יש כמה טיפים לתת לכם על איך לשמור על המוטיבציה שלכם ב-טופ (ברמה הגבוהה ביותר) כל הזמן.

תחילת התהליך:

התמקדו בהרגשה הטובה שהשגת המטרות והתקוות שלכם תגרום לכם להרגיש.
קחו דף ועט ורשמו בו את הדברים שאתם צריכים לעשות על מנת לכבוש את המטרה שלכם וכל מעשה ברשימה שביצעתם- תגמלו את עצמכם (כל עוד התגמול לא יפגע בהשגת המטרה).

ככל שמתקרבים להשגת המטרה:


התמקדו ב-איך למנוע מעצמכם להיכשל. תנקטו גישת מנע על מנת לכבוש את המטרה.
קחו דף ועט ורשמו בו את הדברים שאתם צריכים להימנע מהם כדי להשיג את המטרה שלכם ותגמלו את עצמכם (כמובן בדרך שלא תפגע בהשגת המטרה) כאשר אתם עומדים ומונעים מעצמכם מעשים מהרשימה.

מקור ,Journal of Consumer Psychology, 2017

תמונה ראשית: Man image created by Kues – Freepik.com

Send this to a friend